blog

Dlaczego warto mieć aplikację mobilną?

25 listopada 2017

Dlaczego warto mieć aplikację mobilną?

Aplikacja mobilna TAX FREE
aplikacja TAX FREE

Dziś w odpowiedzi na pytanie, zastanowię się dlaczego taka zwykła firma, z niewielkimi dochodami nawet, powinna mieć swoją aplikację mobilną, choćby na smartfony z systemem operacyjnym Android.

Dzisiaj (rok 2017) na rynku w Polsce największy udział w systemach operacyjnych na telefonach notuje Android (ok.55% rynku polskiego) napisany przez Google, kolejnym „graczem” w tej kategorii to Apple z systemem operacyjnym IOS (ok. 40% rynku polskiego) oraz inne (w tym Microsoft z systemem operacyjnym Windows na smartfony – ok. 10% rynku polskiego). Android jest systemem darmowym, który niejako daje w prezencie firma Google, tym samym opanowując rynek ze względu na tańsze telefony z tym systemem. Chodzi o zjednanie klienta ceną. Firma Apple ma inną politykę sprzedażową, jej urządzenia z systemem operacyjnym są drogie i prestiżowe. Dzięki temu sięga do portfela zamożnych klientów. Windows Phone produkcji firmy Microsoft osiąga najmniejsze wartości na polskim rynku, ponieważ ma zbyt mało telefonów (swojej produkcji zresztą), które sprzedaje w atrakcyjnej cenie – czyli tanich telefonów.

Wracając do pytania zasadniczego – dlaczego w ogóle warto mieć aplikację mobilną? Zacznę od plusów, a na końcu będą minusy.

Plusy posiadania własnej aplikacji mobilnej na telefony

  • pokazanie klientowi, że jest się nowoczesną, podążającą za trendami firmą
  • możliwość oferowania produktów do sprzedaży przez aplikację i zwiększenie tym samym bazy klientów
  • „zatrzymanie” klienta poprzez oferowanie dedykowanych ofert tylko dla jakiejś grupy klientów, kuszenie nowymi ofertami lub przecenami . Ktoś powie, że na stronie też to może zrobić, ale jak klient zainstaluje aplikację, wprowadzi login i hasło i zacznie kupować, to nie będzie mu się chciało tego samego robić jeszcze raz przez stronę. Siedząc w poczekalni, czy jadąc pociągiem, zerknie w telefon i zacznie oglądać co tam nowego w sprzedaży.
  • zdobycie młodych klientów, którzy najwięcej korzystają z aplikacji.

Minusy posiadania własnej aplikacji mobilnej na telefony

  • duże koszty stworzenia aplikacji na daną platformę. Na każdą z powyższych 3 platform trzeba napisać oddzielne oprogramowanie działające tak samo, czyli 3 programistów jednocześnie piszących kod, lub 1 programista tylko na wybraną platformę, żeby zaoszczędzić czas i pieniądze.
  • konieczność nakładu finansowego na wypromowanie aplikacji mobilnej w danej grupie docelowej (bez reklamy nikt tego nie pozna, bo nie będzie wiedział, że takie coś istnieje).

Podsumowując:

  • jeżeli chcemy być widoczni wśród osób w wieku 18-40 lat, właśnie szukających swojej drogi lub zakładających rodziny;
  • jeżeli chcemy coś sprzedać czym klienci będą zainteresowani, czego nie ma na rynku jeszcze;
  • jeżeli klienci będą zadowoleni to polecą nas innym i zwiększymy sprzedaż.

Jeśli na te trzy powyższe „jeżeli” odpowiadamy twierdząco, to powinniśmy mieć aplikację mobilną.

Tagi: , , , ,

Komentarze:

adam - Jak idzie nauka xamarin? ;)

Twój komentarz zostanie opublikowany po jego akceptacji przez admina.
Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany, natomiast jest potrzebny do odpowiedzi zwrotnej.

*


iPhone_MelaStudio
 
RSS GitHub PinterestFacebook
email: contact@melastudio.pl
2017 © by MelaStudio